ARIZA TESPİT

celebi-enjektor-ariza-tespitARIZA TESPİT HİZMETLERİ

Çelebi Enjektör, ticari ve binek grubu araçlarda tüm Türkiye genelinde verdiği arıza tespit hizmetlerinin yanında tüm marka ve model araçlarda da bu hizmetlerine itina ile devam etmektedir.

Enjektör Nedir?

Enjektörler, her araç sahibinin hakkında fikir sahibi olduğu parçalardan değildir. Bunun yanında dizel motorlarda kullanılan ve iletim işlemini gerçekleştiren önemli parçalardır. Enjektörler, araç motorlarının ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayan ve yakıt iletimini gerçekleştiren sistemin temel parçasıdır. Kullanılan yakıtın araç içerisinde depolanmasının ardından yakıtı temizlenmiş bir şekilde sisteme geri gönderen enjeksiyon sistemi, püskürtülmesi gereken yakıt basıncını da artırmaktadır. Enjektörler. motorun devir sistemi ile çalışma yükü üzerinde yakıtı istenilen zamanda gerekli görülen miktarlarda silindirlere püskürtmektedir.

Enjektörler hakkında, Bu parçalar büyük yakıt basınçlarına oldukça dayanıklıdır ve yakıtı yüksek basınç ile optimize ederek silindir içine doğru püskürtme yapmaktadır. Enjektörler tarafından yakıın püskürtüldüğü alana enjektör memesi denmektedir. Enjektör memesi, 1-7 arasında deliğe sahip olabilmektedir. Bu durum tamamen enjektörlerin çapları ile alakalı bir durumdur.

ENJEKTÖR ARIZALARI

Enjektörün arızalanması araç için kritik bir durumdur. Enjektörün arızalanması araç sistemini yavaşlatarak, doğru bir şekilde çalışmama ve sonrasında durma noktasına getirmektedir. Bu arızalar kısa sürede tespit ettirilmeli ve uzman kişilerce giderilmelidir. Bu noktada firmamız, enjektör arızalarını gidermek konusunda oldukça hassas ve profesyoneldir. Arızaların tespit edilmesi ve tamirinin gerçekleştirilmesi tamamen uzman yüksek teknolojiye sahip cihazlar ve personeller tarafından yapılmaktadır.

Genel olarak dizel araçlarda enjektör arıza belirtileri;

Enjektör arızaları hususunda rölanti sorunu yaşanması çok sık yaşanmaktadır. Otomobillerin enjektör arızalarında genel bir rölanti arızası olduğu bilinmektedir. Bunun sebebi enjektörün arıza vermesi ile birlikte aracın rölantiyi koruyamaz hale gelmesi ve durmasıdır. Bu durumun trafikte yaşanması istenmeyen korkunç sonuçlar doğurabilmektedir.

Enjektör arıza belirtilerinden bir diğeri ie egzoz gazı okuma değerlerinde bozulmalar meydana gelmesidir. Elektronik beyin yapısına sahip araçlarda uyarı ışıkları yanarak kişilere durumu bildirmektedir. Ancak bu uyarı ışıklarına hakim olunmalı ve ne anlama geldiği bilinmelidir.

Araçta enjeksiyon sistemi arızaları baş gösterdiğinde, motor çalışırken olması gerekenden yüksek ve rahatsız edici gürültüler yapmaya başlar. Ayrıca, araç hızını istenilen şekilde ayarlamak mümkün olmaz. Bunun yanı sıra, araç teklemeye başlar ve harareti hızla artar. Tüm bunlar araçların diğer parça ve sistemlerine de zarar vermektedir. Bu sebeple enjektör arızaları derhal tespit edilmeli ve giderilmelidir.

Enjektör arızaları ile birlikte, araç peformansında zamanla ciddi düşüşler yaşanmaktadır. Çalışma verimi düşen araçlarda yakıt israfı meydana gelmektedir.

Bu belirtilerden herhangi birinin gözlemlenmesi durumunda uzman desteği alınmalıdır. Çünkü kişilerin bu arızaların ne olduğunu kendi başlarına anlamaları ve giderebilmeleri mümkün olmamaktadır. Arıza tespiti konularında en doğru işlem ve sonuçlar oto servis firmaları tarafından sağlanabilmektedir. Arıza tespitlerinde kullanılması gereken teknik ve profesyonel cihazlar bulunmaktadır. Firmamız, araç şikayetlerine bağlı olarak gerekli tüm işlemleri yaparak arızanın kaynağı ve sebebini tespit etmektedir.

Kısacası araç tipi ve yakıt özelliği farketmeksizin saydığımız tüm bu belirtiler önemli bir arızanın göstergesi olarak değerlendirilmelidir. Bu nedenle aracınızda farkettiğiniz herhangi bir arıza belirtisi durumunda direkt olarak oto servise başvurmalısınız. Çelebi enjektör sizlere müşterilerine sunduğu sistemde profesyonel enjektör arıza tespiti ve tamiri hizmetleri ile 7/24 müşterilerine gereken desteği sağlamaktadır. Müşterilerimiz istedikleri her an firmamız ile iletişim kurabilir, almak istedikleri hizmetin içeriği ve hizmet bedeli hakkında detaylı olarak bilgi alabilirler.